Svindelmail i omløb: “Apoteket Danmark” udlover gratis slankeprodukter

Flere danskere modtager i disse dage e-mails fra ”Apoteket Danmark”, der lover at tilsende ”kalorieforbrændingsprodukter” kvit og frit. Men mailen er falsk og endnu et velkendt svindelforsøg, der prøver at lokke penge ud af folk.

Lægefagligt personale nyder stor troværdighed blandt befolkningen, og det forsøger svindlere i disse dage at udnytte til at snyde sagesløse danskere til at poste penge i ingenting. 

Svindelforsøget foregår over e-mail, hvor adskillige danskere for tiden modtager e-mails fra en afsender, der kalder sig ”Apoteket Danmark”. Her udloves gratis slankeprodukter, så længe man blot indtaster sine kontakt- og kreditkortoplysninger i det medfølgende link. 

”Vi afsluttede ærgerligvis sidste år med at begå en betydelig fejlbestilling på markedets absolut bedste kalorieforbrændingsprodukt. Vi har derfor besluttet at forære produkterne til vores medlemmer kvit og frit,” står der i mailen. 

Men det er ren og skær fup, fastslår Danmarks Apotekerforening over for TjekDet.  

De oplyser desuden, at ”Apoteket Danmark” slet ikke findes som brand, og at apoteket.dk, som foreningen administrerer, er det, der kommer tættest på at ligne. Men deres side er ren rådgivning og ikke salg, og de ville derfor aldrig sende sådan et tilbud ud.

På foreningens hjemmeside advarer de også imod falske mails sendt i deres navn.

Artiklen fortsætter under billedet

Mailen fra Apoteket Danmark

Fremgangsmåden er set før 

Trykker man på linket i fupmailen, ledes man videre til en forhandlerside for slankepillen Garcinia Cambogia. Den har TjekDet tidligere skrevet om, fordi både Dennis Knudsen og Ole Henriksen fik misbrugt deres navn i falske artikler, som skulle markedsføre produktet og på den måde snyde forbrugerne. 

På forhandlersiden for Garcinia Cambogia står der, ligesom i mailen fra ”Apoteket Danmark”, at produktet er ganske gratis. Dog skal man angive sine kreditkortoplysninger og betale 58 kroner for fragt. 

Men det kan vise sig at blive meget dyrere end det, fortæller Peter Kruse, der er sikkerhedsekspert hos CSIS Security Group.

Peter Kruse

”Vi ser typisk to ting i forbindelse med de her svindelkampagner. For det første er det nogle tvivlsomme produkter, der bliver udloddet, og for det andet er købsbetingelserne helt urimelige. Men dem glemmer folk bare tit at læse,” siger han til TjekDet. 

I det med småt kan man ofte læse, hvad man i virkeligheden kan forvente at betale, når man oplyser sine kreditkortoplysninger, og det kan blive en kostelig affære.  

Eksempelvis kunne man ved et lignende svindelnummer med bloggeren Mascha Vang læse i købsbetingelserne, at der ved køb af produktet ville blive trukket yderligere 148 euro – svarende til mere end 1.100 danske kroner – fra ens bankkonto, hvis ikke man inden 14 dage efter købet oplyste, at man var utilfreds med produktet. 

Og sådanne metoder er helt typiske i den slags svindelnumre, siger Peter Kruse. Han har set eksempler, hvor der i det med småt står, at man accepterer at betale et beløb hver måned i flere år.  

”Man bliver lokket ind i en abonnementskarrusel, som er næsten umulig at stoppe. Det eneste, man reelt kan gøre, er at få sig et nyt kreditkort,” siger han.

Artiklen fortsætter under billedet

Forhandlersiden for Garcinia Cambogia

 

Flere måder at spotte svindel på 

Danmarks Apotekerforening har lige siden december sidste år fået henvendelser fra borgere og ansatte i apoteksbranchen, som fortæller om mailsvindlen fra ”Apoteket Danmark”.  

Også hos Forbrugerrådet Tænk mærker man, at der specielt i disse dage kommer en del svindelmails fra ”Apoteket Danmark” ind i danske mailindbakker. Godt en fjerdedel af de henvendelser, forbrugerrådet i løbet af de seneste tre dage har fået fra borgere, omhandler lige præcis det fupnummer, oplyser de til TjekDet. 

Og desværre stopper svindlerne ikke med deres fupnumre, før folk stopper med at hoppe i fælden, mener Peter Kruse, der har flere gode råd til, hvordan man spotter svindel.  

”Grundlæggende skal man ikke købe noget, man modtager uopfordret. Rigtige virksomheder sender jo normalt ikke noget til dig, medmindre du på et tidspunkt har accepteret at modtage det i eksempelvis et nyhedsbrev. Det ville apoteket heller ikke gøre,” siger han. 

I det konkrete tilfælde med ”Apoteket Danmark” er der desuden flere faresignaler at spore, påpeger Peter Kruse.  

Eksempelvis ser mailen umiddelbart ud til at være sendt fra ”Dit Apotek”, men trykker man på afsendernavnet for at se mailadressen bag, tyder intet på, at mailen er fra apoteket. Mailadressen har nemlig det meget kryptiske navn myrandarowlandjds@gmail.com. 

Også den forhandlerside, linket i mailen fører videre til, bør få alarmklokkerne til at ringe. Den hedder nemlig get.yourhealthoffer.com, og det lyder heller ikke som forhandlersiden for et typisk dansk apotek. 

Slutteligt bærer sproget i mailen også tydeligt præg af at være oversat fra Google Translate. 

I det hele taget opfordrer Peter Kruse til, at man bruger sin sunde fornuft og tænker sig om en ekstra gang. Forbrugerrådet Tænk anbefaler, at man enten markerer mailen som spam eller simpelthen bare sletter den.

Er du alligevel faldet i fælden og har oplyst dine kreditkortoplysninger til svindlerne, bør du omgående kontakte din bank.    

Vil du også advares mod fup og spam på Facebook? Så følg vores facebookside Viralspiralen.

App agerer værn mod fup på nettet

Mit digitale selvforsvar er Forbrugerrådet Tænk og TrygFondens gratis app, der hjælper én med at være sikker online og holder én opdateret om digitale trusler.

Forrige artikel Heller ikke Nikolaj Coster-Waldau har tjent en formue på ny bitcoin-finte Heller ikke Nikolaj Coster-Waldau har tjent en formue på ny bitcoin-finte Næste artikel Omfattende bitcoin-svindel fortsætter: Thomas Gravesen er seneste navn i rækken  Omfattende bitcoin-svindel fortsætter: Thomas Gravesen er seneste navn i rækken
To glas vin om dagen holder ikke kiloene fra bagen

To glas vin om dagen holder ikke kiloene fra bagen

Drik to glas vin om dagen og tab dig. Sådan lyder slankerådet i en artikel på netmediet Dagens.dk. Ifølge netmediet skulle det endda være videnskabeligt bevist. Men to forskere, TjekDet har talt med, kan ikke genkende deres forskningsresultater i det berusende slankeråd.    

Nej, Smartbox udlover ikke gratis biografbilletter

Nej, Smartbox udlover ikke gratis biografbilletter

Danske virksomheder har i den seneste tid oplevet et bombardement af falske konkurrencer. Denne gang er det endnu en biografkonkurrence, som tilsyneladende udloves af Smartbox på Facebook. Men ingen gratis popcorn denne gang; opslaget er løgn og latin. 

Her er verdens rigeste lande

Her er verdens rigeste lande

USA bliver ofte kaldt den største økonomi i verden, men størst er ikke nødvendigvis rigest. Og hvilket land, der har den største økonomi eller er rigest, kan være forskelligt, alt efter hvordan man gør det op.

Politiet i stormvejr: I fifler med indbrudsstatistikken

Politiet i stormvejr: I fifler med indbrudsstatistikken

Antallet af indbrud styrtdykker, og det har politiet illustreret i en graf på deres facebookprofil. Men brugerne er rasende og beskylder politiet for at snyde med både tal og graf. Vi tjekker, hvad der er op og ned.  

Historisk skifte:  Vælgerne har fået større tillid til politikerne

Historisk skifte: Vælgerne har fået større tillid til politikerne

15 års nedtur er stoppet. Efter valget i juni er vælgernes tillid til politikerne nu atter på vej op. Danmark trodser dermed overraskende den internationale tendens. Tilliden er tilbage på niveauet fra før den stramme krisepolitik i 2010. Det viser stor valgundersøgelse.

Kinas desinformation udvides med små skridt

Kinas desinformation udvides med små skridt

I Kina forsøger staten i højere grad end tidligere at kontrollere stort set alle former for information i det store land. Men noget tyder på, at de så småt er i gang med et internationalt indtog.

Danmark er ramt: Word tester allerede den politisk korrekte stavekontrol

Danmark er ramt: Word tester allerede den politisk korrekte stavekontrol

I fremtiden vil stavekontrollen i dit Word-dokument angiveligt foreslå dig at skifte ordet politiMAND ud med det mere kønsneutrale politiBETJENT. Morten Messerschmidt (DF) raser og kræver, at staten opsiger sin aftale med Microsoft, når det sker. Men den identitetspolitiske stavekontrol er allerede virkelighed - for nogen.