Annonce
Techtendenser af 
Peter Hesseldahl

Snart kommer falckredderen i en drone

Falck tester i øjeblikket droner af denne type langs Ærøs kyst. Senere vil man bruge droner der har faste vinger som et fly.
Falck tester i øjeblikket droner af denne type langs Ærøs kyst. Senere vil man bruge droner der har faste vinger som et fly.Foto: Falck
28. oktober 2021 kl. 05.00

En dag, fem år ude i tiden, kører et par biler sammen på en landevej på Lolland. Så snart 112-opkaldet når alarmcentralen, løber en paramediciner fra den nærmeste Falck-station ud og sætter sig ind i en lille drone, der stryger afsted med 150 kilometer i timen. Syv minutter senere er han fremme ved ulykkesstedet og kan begynde den livreddende indsats. Seks minutter senere ankommer ambulancen, der kan overtage behandlingen og bringe de tilskadekomne til hospitalet. 

Til den tid, i 2025 eller 2026, har det allerede i flere år været almindeligt at sende blodprøver med drone fra lokale sundhedshuse til de centrale hospitaler. 

Vil du have adgang til Mandag Morgen?

Analytisk journalistik om samfundets omstillinger – og hvordan de former fremtiden.

Allerede abonnent? Log ind
Annonce
Mandag Morgen logo

Læs mindre - forstå mere

  • ChefredaktørAndreas Baumann
  • Adm DirektørAnne Marie Kindberg
  • CFOAnders Jørning
  • Ansv. ChefredaktørJakob Nielsen
  • Kommerciel direktørMichael Thomsen
  • Formand og udgiverRasmus Nielsen
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 93 93 23mm@mm.dkCVR nr.: 38253395

Mandag Morgen leveres af Mandag Morgen ApS.

Copyright © Mandag Morgen, 2026