Annonce

Danske butikker kan lære af Kinas new retail

<div>
			<div>
				<div>
					33-årige Sarah Chu stod fra 2015 og frem til februar i år i
spidsen for Ecco Skos marketingafdeling i Shanghai. Hun er i
dag ansvarlig for marketing i den svenske B2B-virksomhed
Absortech.

				</div>
			</div>
		</div>
33-årige Sarah Chu stod fra 2015 og frem til februar i år i spidsen for Ecco Skos marketingafdeling i Shanghai. Hun er i dag ansvarlig for marketing i den svenske B2B-virksomhed Absortech.
3. juni 2018 kl. 21.00

I en web-butik kan man følge den enkelte kundes vej i detaljer. Alt registreres digitalt, lige fra kunden begynder at søge på varen og sammenligner den med andre produkter, til kunden lægger varen i indkøbskurven og endelig bestiller og betaler – også selv om det foregår over flere dage og mange besøg på websitet. En kunde, der handler online, er aldrig en fremmed, og hver gang vedkommende klikker forbi, lærer butikken mere om kunden.

Til sammenligning er det langt sværere at følge kunderne i den fysiske butik. Her kan man selvfølgelig registrere antal besøgende og følge med i, hvilke varer der sælger, men man kan ikke på samme måde som ved onlinehandel følge med i hvert eneste lille skridt på kundens rejse frem mod købet. Men fremover vil de samme kundeinformationer i stigende grad være til rådighed både online og offline. Butikkerne vil vide mere om kunden, og kunden vil vide mere om varen. 

Vil du have adgang til Mandag Morgen?

Analytisk journalistik om samfundets omstillinger – og hvordan de former fremtiden.

Allerede abonnent? Log ind
Annonce
Mandag Morgen logo

Læs mindre - forstå mere

  • ChefredaktørAndreas Baumann
  • Adm DirektørAnne Marie Kindberg
  • CFOAnders Jørning
  • Ansv. ChefredaktørJakob Nielsen
  • Kommerciel direktørMichael Thomsen
  • Formand og udgiverRasmus Nielsen
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 93 93 23mm@mm.dkCVR nr.: 38253395

Mandag Morgen leveres af Mandag Morgen ApS, der ejes af Alrow Media ApS.

Copyright © Mandag Morgen, 2026