Annonce

Det nye kvalitetsbegreb

6. september 2009 kl. 17.08

Kriseramte forbrugere har underkastet det traditionelle kvalitetsbegreb revision. For flere og flere er kvalitet lig med tilgængelighed og enkelthed frem for ekstravagante services, som de alligevel sjældent har brug for.

Det er kommet amerikanske Pure Digital Technologies til gode. Siden 2007 har selskabet markedsført videokameraet Flip Ultra, som optager så grovkornede billedfiler, at tekniknørder på de mere sofistikerede blogs helt tilbage i 2006 mente, at det snart ville blive pillet af markedet.

Nørderne fik ikke ret. Salget af kameraet er steget drastisk på det seneste. Forklaringen er enkel: Flip Ultra leverer netop det, moderne forbrugere har brug for – det har ingen unødvendige teknologiske fiffigheder, og prisen er langt lavere end den, sofistikerede giganter som Sony eller Canon forlanger.

Konkurrenternes kameraer tilbyder ganske vist optagelser i en kvalitet, der er mange gange bedre end Flip Ultras. Men det bliver hurtigt en ulempe, når optagelserne skal præsenteres på YouTube. For ekstra billedkvalitet koster båndbredde og tid at oploade. Så hvorfor i alverden betale for kvalitet, der kun skaber problemer?

Sony og Canons produkter skyder langt over målet, mens Pure Digital Technologies rammer forbrugernes behov præcist. Billigselskabet har med andre ord redefineret begrebet kvalitet.

Det samme er ved at ske på musik området. I dag efterspørger færre og færre hi-fi. De vil hellere have MP3-filer, selvom lyden er langt dårligere. Under søgelser fra Standford University viser, at unge faktisk opfatter MP3-lyden som den autentiske lyd. Det handler ikke længere om at have perfekt lyd, men om at have o.k. lyd i et format, der passer til moderne musikdelingskultur.

Også advokatbranchen udforsker det nye kvalitetsbegreb under overskriften e-advokater. De tilbyder standardløsninger over nettet for par, der vil skilles, og virksomheder, der går i betalingsstandsning. De standardiserede ydelser koster omkring en femtedel af normalen, og forventningen er, at de om få år bliver mainstream.

KILDER: FORTUNE OG WIRED.

Annonce
Mandag Morgen logo

Læs mindre - forstå mere

  • ChefredaktørAndreas Baumann
  • Adm DirektørAnne Marie Kindberg
  • CFOAnders Jørning
  • Ansv. ChefredaktørJakob Nielsen
  • Kommerciel direktørMichael Thomsen
  • Formand og udgiverRasmus Nielsen
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 93 93 23mm@mm.dkCVR nr.: 38253395

Mandag Morgen leveres af Mandag Morgen ApS, der ejes af Alrow Media ApS.

Copyright © Mandag Morgen, 2026