Annonce

Fra kapitalistisk moral til moralsk kapitalisme?

1. februar 2010 kl. 11.04

Alverdens medier har i den forløbne uge zoomet ind på den lille schweiziske alpeby, Davos, hvor World Economic Forum samlede 1.400 politiske og økonomiske topledere fra hele verden. Topmødet er en slags mental  temperaturmåling blandt verdens ledere.

En undersøgelse op til mødet viste, at verdens virksomhedsledere ser optimistisk på 2010. Men selve seancen var præget af usikkerhed og søgen. Den amerikanske økonomiprofessor Nouriel Roubini sagde, at der er betydelig risiko for et nyt dyk med recession.

Den græske gældsspiral var et varmt emne for især de europæiske deltagere. Og den kendte investeringsmand George Soros advarede om, at Kina er ved at koge over i en ny finansiel spekulationsboble. Soros langede samtidig ud efter “tonedøve” bankfolk, der afviser ny regulering og opsplitning af too-big-to-fail-banker.

Lederne i 30 af verdens største banker, herunder Barclays, UBS, Bank of America og Deutsche Bank, mødtes bag lukkede døre i Davos for at nå til enighed om et fælles modsvar, og mere er i vente fra den kant.

Nobelprisøkonomen Joseph Stiglitz bemærkede, at bankcheferne først og fremmest er interesseret i en god debat – for så længe der debatteres, bliver der ikke reguleret. Risikoen er med andre ord, at det bliver ved snakken.

I Davos forsøgte Frankrigs præsident Nicolas Sarkozy at fyre op under debatten med en passioneret tale om en ny moralsk kapitalisme, hvor finansielle transaktioner befinder sig på dydens eller rettere moralens smalle vej. Det er der helt sikkert brug for. Men om han og de andre regeringsledere i G20 kan levere andet end højstemte moralske taler, mangler vi stadig at se.

Annonce
Mandag Morgen logo

Læs mindre - forstå mere

  • ChefredaktørAndreas Baumann
  • Adm DirektørAnne Marie Kindberg
  • CFOAnders Jørning
  • Ansv. ChefredaktørJakob Nielsen
  • Kommerciel direktørMichael Thomsen
  • Formand og udgiverRasmus Nielsen
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 93 93 23mm@mm.dkCVR nr.: 38253395

Mandag Morgen leveres af Mandag Morgen ApS, der ejes af Alrow Media ApS.

Copyright © Mandag Morgen, 2026