2. november 2021 kl 05:00 Grøn Omstilling
Hver anden større virksomhed har sat konkrete CO2-mål
Klimamål og CO2-ambitioner vinder indpas blandt flere danske virksomheder, viser ny undersøgelse. Men særligt de mindre virksomheder halter bagefter, og der er stadig store udfordringer med, hvordan virksomhederne måler på deres klimavisioner og handler på dem.

Anna Fenger Schefte
Noget tyder på, at de private virksomheder i Danmark har taget klimakampen til sig.
En ny rundspørge fra Ledernes Hovedorganisation blandt over 1.200 ledere med personaleansvar i forskellige danske virksomheder viser således, at 45 procent af virksomhederne har sat sig mål for CO2-reduktioner.
Ud af dem har 40 procent et mål om at opnå komplet CO2-neutralitet – langt de fleste tilmed inden år 2030. Se figur 1 og tekstboks.
Vil du have adgang til artiklen?
Så skal du have et abonnement
Med Mandag Morgen bliver du klædt godt på til fremtiden indenfor vores fem fokusområder:
Mandag Morgen giver dig solid viden om de centrale spørgsmål, der forandrer samfundet. Her får du dybde og sammenhæng, så du kan læse mindre og forstå mere.
- Læs frit alt indhold på mm.dk
- Søg i arkivet og gem artikler i Mit MM
- Få det trykte ugebrev leveret til din adresse
- Bliv inviteret til MM Live og digitale events
- Få adgang til læsernes digitale samtalerum
- Få et personligt nyhedsbrev fra Mandag Morgens fagredaktører