Annonce

Klimadagsordenen har mistet momentum

25. januar 2010 kl. 11.04

Siden klimatopmødet har klimadagsordenen mistet momentum. I øjeblikket går det så trægt med at få verdens lande til at skrive under på den såkaldte Copenhagen Accord, at FN har opgivet at fastholde den 31. januar som deadline. Ifølge FNs klimachef, Yvo de Boer, bliver der i stedet tale om “en fleksibel tidsfrist,” og han har allerede erklæret, at betydningen af Københavner-erklæringen bliver noget mindre end tidligere annonceret.

Ud over den rygende uenighed mellem landene, som topmødet i København med alt tydelighed viste, kan det manglende politiske engagement også hænge sammen med, at FNs klimapanel, IPCC, har måttet erkende en alvorlig bommert, der ikke gavner den folkelige opbakning til klimasagen: Dele af den rapport fra 2007, som forhandlingerne byggede på, er tilsyneladende grebet ud af den blå luft. Helt konkret drejer det sig om et afsnit, der forudsagde, at Himalayas gletchere sandsynligvis ville være smeltet bort i 2035.

Den påstand har IPCC måttet trække tilbage, efter det populærvidenskabelige tidsskrift, New Scientist, har kunnet fortælle, at forudsigelsen ikke bundede i anerkendt forskning, men i et interview fra 1999 i tidsskriftet med en indisk forsker. Den pågældende forsker har tilmed efterføl klimapanel, IPCC, har måttet erkende en alvorlig bommert, der ikke gavner den folkelige opbakning til klimasagen: Dele af den rapport fra 2007, som forhandlingerne byggede på, er tilsyneladende grebet ud af den blå luft. Helt konkret drejer det sig om et afsnit, der forudsagde, at Himalayas gletchere sandsynligvis ville være smeltet bort i 2035.

Den påstand har IPCC måttet trække tilbage, efter det populærvidenskabelige tidsskrift, New Scientist, har kunnet fortælle, at forudsigelsen ikke bundede i anerkendt forskning, men i et interview fra 1999 i tidsskriftet med en indisk forsker. Den pågældende forsker har tilmed efterfølgende erklæret, at han i interviewet med tidsskiftets journalister ikke nævnte året 2035, fordi han ikke var astrolog.

Bommerten må siges at være en ren gave til klimaskeptikerne, der i forvejen har været i offensiven, fordi det forud for københavnermødet af en række hackede e-mails tilsyneladende fremgik, at der var manipuleret med nogle af de temperaturmålinger, som IPCC brugte til at dokumentere de stigende temperaturer i verden. Af e-mailene fremgik også, at flere af de klimaforskere, der leverer materiale til IPCC, har forsøgt at hindre kritiske kollegaer i at komme til orde.

Annonce
Mandag Morgen logo

Læs mindre - forstå mere

  • ChefredaktørAndreas Baumann
  • Adm DirektørAnne Marie Kindberg
  • CFOAnders Jørning
  • Ansv. ChefredaktørJakob Nielsen
  • Kommerciel direktørMichael Thomsen
  • Formand og udgiverRasmus Nielsen
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 93 93 23mm@mm.dkCVR nr.: 38253395

Mandag Morgen leveres af Mandag Morgen ApS, der ejes af Alrow Media ApS.

Copyright © Mandag Morgen, 2026