Det nye meningstyranni?
Figur 1 | Forstør
Note: 1 Tal for 2010/2011 er for perioden 1. april 2010 til 1. april 2011., Kilde: Mandag Morgens søgning i Infomedia, 2011.
Danskerne mener noget hele tiden, og aldrig før har meningsmålingerne fyldt mere i det danske medielandskab. Hver eneste dag er der mere end 94 historier om meningsmålinger og opinionsundersøgelser i de landsdækkende dagblade og på landets webmedier. I de landsdæk-kende dagblade er der kun tale om 8 procents stigning i historierne om meningsmålinger i forhold til valgåret for ti år siden. Men i det offentlige rum har der aldrig før været så mange referencer til meningsmålinger som i dag. Forklaringen er den eksplosive stigning i webmedier i de senere år, og alene i det seneste år har der været seks gange så mange meningsmålingshistorier i webmedierne som i de landsdækkende dagblade. Mange af dem bliver slet ikke registreret i Infomedias database, men webmedierne fylder allerede godt i landskabet.
Føler De dem forpustet over de mange referencer til nye meningsmålinger om dit og dat, er det måske ikke så mærkeligt. Tendensen er tydelig. Og frem til folketingsvalget i år slipper De med garanti ikke for et nyt tæppebombardement med målinger af, hvad danskerne egentlig mener.





