Annonce

Kunderne tager godt imod det nye Mandag Morgen

1. januar 1970 kl. 10.54

Et stort flertal af læserne mener, at Mandag Morgen er en frontløber, der er god til at sætte nye dagsordener og giver overraskende ny viden om aktuelle udfordringer. Og størstedelen mener, at de får innovative ideer til løsning af konkrete problemer. Det fremgår af en undersøgelse blandt ugebrevets kunder, der er gennemført i juni 2010. Se figur 1.

“Mandag Morgen er et medie, der udfylder et væsentligt tomrum. Intelligent, relevant og nyskabende,” siger erhvervsmanden Lars Kolind, der er en af de læsere, som har deltaget i undersøgelsen.  En socialdirektør i en af landets kommuner har svaret, at “MM er det bedste og mest saglige medie i Danmark i forhold til den offentlige sektor og ledelse.”

Kundernes syn på Mandag Morgen, pct.

Figur 1 | Forstør

Hvor enig eller uenig er du i, at Mandag Morgen:

Et flertal af læserne mener, at Mandag Morgen udfordrer de traditionelle synspunkter og er en frontløber, der sætter nye dagsordener. Men kun lidt over halvdelen siger, at Mandag Morgen ofte refereres i deres netværk.

Kilde: Mandag Morgen 2010.

På en skala fra 1-10 giver 80 pct. af læserne karakteren 7 eller derover, når de bliver spurgt, i hvor høj grad, de vil anbefale Mandag Morgen til venner og kolleger.
Ikke alle de nuværende kunder er dog lige begejstrede for Mandag Morgens analyser. En fondsmanager har f.eks. skrevet i en kommentar, at Mandag Morgen har “for lidt ægte uafhængig og objektiv analyse”, og at MM i for høj grad minder om en “politisk kampagne”-avis.

Tilfredshed med fornyelse

Kundeundersøgelsen er den første, siden Mandag Morgen i november 2009 gennemførte en større fornyelse, med et helt nyt design af det trykte ugebrev, en ny redaktionel prioritering og en ny webplatform.

Den overordnede tendens i undersøgelsen er positiv. 85 pct. er helt overordnet tilfredse eller meget tilfredse med det nye design, men der er stadig en betydelig del af læserne, som ikke mener, at Mandag Morgen “har forandret sig”. 90 pct. mener, at Mandag Morgen har en høj faglig kvalitet, og næsten lige så mange er helt eller delvist enige i, at ugebrevet giver dem “dybdegående analyser, der ikke kan læses andre steder.” Mandag Morgen er også et medie med høj grad af prestige, mener ni ud af ti. 54 pct. er helt enige, og 36 pct. er delvist enige, mens kun 14 pct. er delvist eller helt uenige.

Det er stadig kun lidt over halvdelen af læserne, der har oprettet en brugerprofil på Mandag Morgens webplatform, www.mm.dk. Men men et stort flertal af dem, der har gjort det, oplever, at det er blevet lettere at bruge Mandag Morgens viden og søge i de over 5.000 analyser, der er tilgængelige elektronisk.

Mange ledere efterlyser innovation

8 pct. af Mandag Morgens kunder har deltaget i undersøgelsen. Ca. halvdelen er ansat i den private sektor, mens resten er ansat i organisationer eller offentlig sektor. 47 pct. er topledere, direktører og administrative chefer i den private og den offentlige sektor.

15 pct. af de adspurgte er helt enige i, at Mandag Morgen giver innovative ideer til løsning af konkrete udfordringer, som deres virksomhed, institution eller organisation står over for, og 46 pct. af de adspurgte er delvist enige.

“På redaktionen er vi stolte over den positive feedback, vi nu har fået fra vore læsere. Vi vil anstrenge os for at leve op til den tillid, som kunderne viser os,” siger Bjarke Møller, administrerende chefredaktør for Mandag Morgen. 

Hvem har deltaget?

Figur 2 | Forstør

Mange topledere og administrationschefer i den offentlige og den private sektor har deltaget i læserundersøgelsen.

Kilde: Mandag Morgen 2010.

Resultaterne viser ikke bare en markant øget tilfredshed i forhold til tidligere kundeundersøgelser. Den viser også, at den enkelte kunde læser flere artikler på tryk eller web. En del virksomheder og organisationer er samtidig begyndt at tegne et online-virksomhedsabonnement, der giver flere medarbejdere mulighed for at læse analyserne. Det har bidraget til at øge Mandag Morgens gennemslagskraft og udbredelse.

“I det seneste år har vi set en markant stigning i andre nyhedsmediers omtale af ugebrevets historier. Samtidig er Mandag Morgen som helhed blevet bedre til at sætte nye dagsordener i den bredere offentlighed,” siger Bjarke Møller.

Annonce
Mandag Morgen logo

Læs mindre - forstå mere

  • ChefredaktørAndreas Baumann
  • Adm DirektørAnne Marie Kindberg
  • CFOAnders Jørning
  • Ansv. ChefredaktørJakob Nielsen
  • Kommerciel direktørMichael Thomsen
  • Formand og udgiverRasmus Nielsen
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 93 93 23mm@mm.dkCVR nr.: 38253395

Mandag Morgen leveres af Mandag Morgen ApS, der ejes af Alrow Media ApS.

Copyright © Mandag Morgen, 2026