Annonce

Er det løsningen på deepfakes? Et digitalt vandmærke kan vise, om billedet er ægte

Når billeder er forsynet med et digitalt vandmærke efter C2PA standarden, kan det angives med et ”CR” mærke. Ved at klikke på mærket får man vist data om tilblivelsen. I dette tilfælde får man oplyst, at billedet er sammensat af flere dele, hvoraf mindst en af dem er AI genereret.
Når billeder er forsynet med et digitalt vandmærke efter C2PA standarden, kan det angives med et ”CR” mærke. Ved at klikke på mærket får man vist data om tilblivelsen. I dette tilfælde får man oplyst, at billedet er sammensat af flere dele, hvoraf mindst en af dem er AI genereret.Foto: Adobe
7. marts 2024 kl. 05.00

I skolen lærer vi at forholde os kritisk og ikke stole blindt på det, vi læser og ser. Og som bruger af onlinemedierne opbygger man uvægerligt en sund skepsis og en vis instinktiv fornemmelse for, hvornår noget er mere fiktion end fakta. 

Problemet er bare, at teknologien til at generere realistiske, men falske billeder udvikler sig hurtigere, end vi kan nå at justere vores sanser. 

Vil du have adgang til Mandag Morgen?

Analytisk journalistik om samfundets omstillinger – og hvordan de former fremtiden.

Allerede abonnent? Log ind
Annonce
Mandag Morgen logo

Læs mindre - forstå mere

  • ChefredaktørAndreas Baumann
  • Adm DirektørAnne Marie Kindberg
  • CFOAnders Jørning
  • Ansv. ChefredaktørJakob Nielsen
  • Kommerciel direktørMichael Thomsen
  • Formand og udgiverRasmus Nielsen
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 93 93 23mm@mm.dkCVR nr.: 38253395

Mandag Morgen leveres af Mandag Morgen ApS, der ejes af Alrow Media ApS.

Copyright © Mandag Morgen, 2026