Annonce

Til lands, til vands og i luften: Der er mange typer CO2-fangst

<div><div><div><div>Den amerikanske NGO Third Way har forsøgt at visualisere, hvordan anlæg til CO2-fangst kan blive en meget synlig del af infrastrukturen – på linje med vindmøller og solcelleparker.</div></div></div></div>
Den amerikanske NGO Third Way har forsøgt at visualisere, hvordan anlæg til CO2-fangst kan blive en meget synlig del af infrastrukturen – på linje med vindmøller og solcelleparker.
Foto: Third way
4. december 2023 kl. 05.00

De mindst avancerede måder at fange CO2 på er også de billigste. Der kan opsuges og lagres meget store mængder CO2 ved at plante træer eller dyrke jorden, så mindre af det kulstof, der findes i muldlaget, frigives. 

Desværre er det svært at måle, præcis hvor meget der opsamles, og når kulstof er bundet i træ eller biomasse, risikerer man, at det frigives igen, for eksempel ved skovbrande, forrådnelse eller når træ, der er brugt som byggemateriale, brændes af som affald. Desuden kræver det meget store arealer. 

Vil du have adgang til Mandag Morgen?

Analytisk journalistik om samfundets omstillinger – og hvordan de former fremtiden.

Allerede abonnent? Log ind
Annonce
Mandag Morgen logo

Læs mindre - forstå mere

  • ChefredaktørAndreas Baumann
  • Adm DirektørAnne Marie Kindberg
  • CFOAnders Jørning
  • Ansv. ChefredaktørJakob Nielsen
  • Kommerciel direktørMichael Thomsen
  • Formand og udgiverRasmus Nielsen
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 93 93 23mm@mm.dkCVR nr.: 38253395

Mandag Morgen leveres af Mandag Morgen ApS, der ejes af Alrow Media ApS.

Copyright © Mandag Morgen, 2026