Annonce

Amerikansk freelanceboss: I fremtiden er vi alle freelancere

22. januar 2017 kl. 23.00

I det fagforeningsforskrækkede USA er det sin sag at sikre ordentlige arbejdsforhold og rettigheder for landets arbejdere. Og hvis det ovenikøbet er løsarbejdere og freelancere, man kæmper for, gør det ikke kampen mindre udfordrende. Derfor er det en historisk sejr for Sara Horowitz, grundlægger og direktør for Freelancers Union, at USA om kort tid får sin første lov, der sikrer freelanceres basale arbejdsrettigheder.

Den 15. maj træder The Freelance Isn’t Free Act ifølge planen i kraft, efter at loven enstemmigt er blevet vedtaget i New York City Council. Dermed får byens omkring 1,3 millioner freelancere for første gang nogensinde lovfæstede rettigheder til bl.a. en kontrakt og rettidig betaling, ligesom loven også indfører sanktioner over for arbejdsgivere, der enten ikke betaler freelancere til tiden eller forsøger at straffe dem, hvis de gør krav på deres nye rettigheder.

Flere freelancere i USA

Figur 1 | Forstør   Luk

Antallet af amerikanere, som helt eller delvist er beskæftiget med freelancearbejde, udgør i dag mere end en tredjedel af den samlede arbejdsstyrke.

Kilde: ‘Freelancing in America: 2016’, udgivet af Upwork og Freelancers Union .

Vil du have adgang til Mandag Morgen?

Analytisk journalistik om samfundets omstillinger – og hvordan de former fremtiden.

Allerede abonnent? Log ind
Annonce
Mandag Morgen logo

Læs mindre - forstå mere

  • ChefredaktørAndreas Baumann
  • Adm DirektørAnne Marie Kindberg
  • CFOAnders Jørning
  • Ansv. ChefredaktørJakob Nielsen
  • Kommerciel direktørMichael Thomsen
  • Formand og udgiverRasmus Nielsen
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 93 93 23mm@mm.dkCVR nr.: 38253395

Mandag Morgen leveres af Mandag Morgen ApS, der ejes af Alrow Media ApS.

Copyright © Mandag Morgen, 2026